Läs vad våra kunder tycker om upplevelsen

"Rörelseglädje i anrik miljö. Inka guidar mjukt och tydligt och skapar en öppen, tillåtande, avslappnad och trygg känsla genom hela danspasset"
// Maria Nilsson Wiklund

"Det är ju bara så roligt att få dansa!"
// Karin Zetterqvist

"Kom med på Inkas dans!
Där kan du uppleva frihet och glädje utan prestation till härliga rytmer"
// Irene Byström

"En bubbla i livet. Jag går in i rummet tillsammans med andra. Vi är olika åldrar. Strumporna tas av och fötterna möter det mjuka trägolvet. Så lotsas vi igenom ett pass av Inkas varma röst, där vi rör oss alldeles fritt. Våra kroppar får ta för sig. Ta plats och ibland nästan sväva. Ibland står vi nästan stilla. Då rörelsen är inuti. Det är nog så nära ren lycka man kan komma. "
// Anna Eklund Tarantino

"Dansen är befriande och det blir bättre med varje pass. Att känna in, lyssna till sig - och så dansa ut allt."
// Leonie Kreuzer

"Trodde inte frigörande dans kunde kännas så bra för mig. Men så skön avkoppling när man bara låter kroppen röra sig till musiken utan värdering. I början för att komma åt stela muskler här och där, men sedan mer och mer i ren dansglädje. Kände mig lätt berusad efteråt. Sprudlande glad! :) "
// Anne Wiberg
Dag 1
Följ med på en inre resa genom den frigörande dansens olika rörelserytmer. Vi dansar utan koreografi, utan prestation, fritt till musik från hela världen med inspirerande guidning av Inka Gurung. Du kommer att få dansa både med full kraft och mer meditativt. Vill du dansa fler dagar i Dalarna? Välkommen att boka in dig på en retreat!